Pamiętajmy, by w trakcie użytkowania akumulatora do elektronarzędzi DeWalt także zadbać o jego pełne rozładowanie i naładowanie. Warto to robić przynajmniej raz na miesiąc.

W ogniwach litowo-jonowych oraz NiMh/NiCd nieustannie trwają procesy chemiczne. Dzieje się tak zarówno w sytuacji, gdy akumulator jest przez nas intensywnie użytkowany, jak i gdy nie jest nawet podłączony do urządzenia. Warto zwrócić uwagę na fakt, że procesy te różnią się w zależności od tego, czy akumulator do elektronarzędzi DeWalt jest w trakcie ładowania i rozładowywania, czy też leżakuje. Dzięki regularnie powtarzanemu procesowi rozładowywania i ładowania ogniwa mają w pamięci swą funkcję. Efekt pamięci ma miejsce w akumulatorach NiCd, a zatem dbanie o rozładowywanie ich w stałych odstępach czasu jest tym bardziej istotne.

Wyrównanie napięcia i ostudzenie ogniw akumulatora DeWalt jest kluczowym zabiegiem. W celu poprawnego wykonania go niezbędne jest odczekanie około 15 minut po pełnym rozładowaniu akumulatora, a przed podłączeniem go do ładowarki.

Przed przegrzaniem podczas ładowania akumulatory chronione są przez termistor. Jest w niego wyposażonych około 95% wszystkich urządzeń dostępnych na runku. Opór na termistorze jest sprawdzany przez ładowarki o prądzie ładowania równym lub większym od 0,5A. Rozgrzany termistor oznacza zbyt wysoki opór, w wyniku czego ładowarki informują o błędzie temperatury. Mimo, iż minimalne użytkowe napięcie ogniwa NiCd/NiMh to 1V, może ono spaść na jakiś czas poniżej tej wartości. Zacznie powoli wzrastać dopiero po zwolnieniu ogniw akumulatora. Jest to bardzo ważne, ponieważ dzięki odpowiedniej identyfikacji akumulatora DeWalt, ładowarka jest w stanie dobrać do niego górną granicę napięcia ładowania.

Ładowarki z czujnikami temperatury i poziomu naładowania najlepiej nadają się do ładowania akumulatorów DeWalt. Jeśli nie dysponujemy takim sprzętem, konieczne jest samodzielne kontrolowanie baterii i odłączanie jej od ładowarki za każdym razem, gdy temperatura wzrośnie. Pod żadnym pozorem nie możemy dopuścić do przeładowania akumulatora.

Zabezpieczenie przed przeładowaniem (Delta-Voltage) jest standardem w ładowarkach akumulatorów litowo-jonowych. Inaczej sprawa ma się w ładowarkach do akumulatorów NiCd/NiMh, gdzie posiadają je jedynie nowsze urządzenia. W dalszym ciągu można znaleźć na rynku wiele starszych ładowarek potocznie zwanych kilkugodzinnymi. Przez wzgląd na możliwość przeładowania akumulatora prąd ładowania nie przekracza w nich 300mA. Jeśli temperatura akumulatora DeWalt wzrasta oznacza to, że oddaje nadwyżkę magazynowanej w sobie energii. Jeśli jednak prąd ładowania jest zbyt wysoki, to akumulator nie ma możliwości oddania energii w szybkim tempie. Ogniwa akumulatora ulegają wtedy przegrzaniu i trwałemu uszkodzeni, w wyniku czego jego żywotność istotnie się obniża.

Ładowanie akumulatora do poziomu 60% oraz przechowywanie go w suchym miejscu jest konieczne jeśli akumulator DeWalt nie jest przez nas użytkowany przez dłuższy czas.

Warto pamiętać o współczynniku samo-rozładowania, który posiada każdy akumulator, zarówno NiCd/NiMh jak i litowo-jonowy. Aby zapobiec głębokiemu rozładowaniu i skróceniu żywotności akumulatora DeWalt, należy nigdy nie zostawiać go zupełnie rozładowanego na czas dłuższy niż jedna doba. Szczególnie należy mieć to na uwadze w przypadku akumulatorów litowo-jonowych. Jeśli rozładowanie nastąpi w nich poniżej poziomu 2,6V (liczonych na ogniwo), dalsze ładowanie może być zablokowane przez elektronikę baterii.

Czy wiesz ze nasza firma jest producentem akumulatorów do elektronarzędzi marki DeWalt? Zapoznaj sie z naszą ofertą